Domácí nutella

Domácí nutellaNutellu jsem měla vždycky ráda. Často jsem jí jedla po lžičkách jen tak během dne. Pak jsme ale na youtube zhlédla video, které ukazovalo, z čeho se nutella vlastně vyrábí. Bylo ve francouzštině, takže jsem průvodnímu textu příliš nerozuměla, z videa ale bylo přesto patrné, že se v každé malé sklenici nutelly nachází až sklenice vody. Zapátrala jsem tedy víc ve složení a dočetla se, že se v ní kromě vody nachází taky jen 13 % lískových oříšků, asi 7% kakaového prášku, ale hlavně palmový tuk, který nemá žádné výživové hodnoty a navíc se kvůli němu devastují deštné pralesy na různých místech planety. Stručně řečeno... 

Abych tedy jen nenadávala a neotravovala moje blízké věčnými ekologickými okénky, rozhodla jsem se udělat si nutellu domácí. Chtěla jsem zachovat původní složení, což mají být lískové oříšky a kvalitní čokoláda. Plus jsem k nim přidala ještě kokosové mléko. 

A proč jsem vlastně recept na domácí nutellu zařadila do sekce tipy na dárky? Pokud máte ve svém okolí milovníky nutelly (vsadím se, že se nějací najdou), zkuste jim k narozeninám, k Vánocům nebo jen tak pro radost, udělat domácí nutellu podle mého receptu. Kupte si pěknou sklenici, naplňte ji domácí nutellou, ozdobně popište a případně přidejte cedulku s věnováním. A kamarádům řekněte, že jim domácí nutella vydrží v lednici zhruba dva týdny.


2 sklenice

30 minut

snadné

Ingredience

  • 100 g lískových oříšků
  • 150 g mléčné čokolády
  • 50 g hořké čokolády
  • 400 g kokosového mléka (tučného)Jaký je postup?

  1. V pánvi si nasucho opražte lískové oříšky, dokud neztmavnou. Pozor ale, abyste je nespálili. Oříšky zabalte do suché utěrky a několikrát poválejte tak, aby se z nich sloupla slupka. Rozmixujte je najemno.
  2. Ve vodní lázni si mezitím rozehřejte čokoládu s kokosovým mlékem. Nakonec rozpuštěnou čokoládu spojte dohromady s pomletými oříšky. Plňte do čistých sklenic a po zchladnutí uchovávejte v lednici, kde domácí nutella vydrží asi 14 dní.

Tipy & triky

Poměry mléčné a hořké čokolády si můžete upravovat podle libosti, jen je důležité zachovat v receptu 200 g čokolády.

Jedlé dárky vaše blízké zaručeně potěší. Vyzkoušejte kromě domácí nutelly třeba nakládaný hermelín.