Domácí housky kynuté přes noc

Domácí housky kynuté přes nocMám pro vás takový vánoční, nevánoční recept. V rádiu totiž dneska říkali, že budou pětadvacet a šestadvacet zavřené obchody, a tak posluchačům důrazně (jako fakt) doporučovali, aby si koupili rohlíky a namrazili si je do zásoby. Prostě aby bez pečiva neumřeli hlady. Jako bychom neuměli dva dny přežít bez obchodů... A tak abyste nemuseli propadat předvánoční panice jako většina národa, připravila jsem pro vás recept na super jednoduché a super chutné housky. Pojďme na to .)

Těsto na domácí housky kyne přes noc, a tak má ráno spoustu bublinek, a v těstě pak spoustu nadýchaných oček. Večer se jen udělá těsto, což zabere asi 10 minut a namočí se ořechy. No a ráno se z těsta vytvarují domácí housky a upečou se. Jednoduchost sama. Navíc můžete do těsta přidat prakticky co chcete. Moje oblíbená kombinace jsou sušená rajčata & vlašské ořechy, pistácie & kešu nebo olivy & libovolné ořechy. 

Takovým malým trikem je navíc přikrýt hned po upečení domácí housky mokrou utěrkou, díky které budou mít bochánky pěkně vláčnou kůrku. Tak mějte pohodové Vánoce a nenechejte se vystresovat tím, co říkají v rádiu. Mávám vám! 


8 bochánků

35 minut + kynutí přes noc

snadné

Ingredience

  • 330 g pšeničné celozrnné mouky
  • 300 ml vody                (pokojové teploty)
  • 2 lžičky soli
  • 1/4 lžičky sušeného droždí
  • 1 lžíce javorového sirupu    (nebo medu)
  • hrst pistácií
  • hrst kešu oříšků

+ olivový olej na potření bochánkůJaký je postup?

  1. V míse promícháme mouku, sůl a sušené droždí. Přidáme javorový sirup a vlijeme vodu pokojové teploty. Krátce a dobře promícháme, lehce poprašíme moukou, přikryjeme utěrkou a necháme přes noc kynout na teplém místě (nejmíň 12 hodin). Přes noc si ve studené vodě namočíme taky ořechy.
  2. Ráno těsto na domácí housky nalijeme na hodně pomoučený vál a prsty ho roztáhneme do většího obdélníku. Těsto rovnoměrně posypeme pokrájenými oříšky a několikrát přehneme. 
  3. Pak si těsto rozdělíme na 8 dílů a z znich vytvarujeme pěkné bochánky. Ty položíme na plech a potřeme olivovým olejem. Pečeme v předehřáté troubě na 230 stupňů asi 15 až 20 minut. Ihned po upečení přikryjeme domácí housky mokrou utěrkou, aby do kůrky natáhly vlhkost a změkly.