Co si zabalit na měsíc do Asie

Co si zabalit na měsíc do Asie



Než jsme jeli do Thajska, tak jsem přemýšlela, co si zabalit na měsíc. Prostě abych netahala zbytečnosti a zároveň mi nic nutnýho nechybělo. Hledala jsem proto na internetu nějaké rady, ale nic extra kloudného jsem nenašla. Spolehla jsem se proto na svůj instinkt, a tak vám teď můžu říct, co fungovalo, a co jsem si naopak brala úplně zbytečně. 

Než jsme sedli na bus, který nás dovláčel na vídeňské letiště, měla jsem v centru sraz s Lenkou a Evčou, abychom si daly společný oběd. Na sraz už jsem proto šla s krosnou, a k mýmu překvapení jsme celý oběd neřešily nic jiného, než že jak jsem to udělala, že mám tak malou krosnu. Holky jely loni na Srí Lanku na tři týdny, a říkaly, že měly větší batoh než já. Proto jsem se rozhodla, že vám sepíšu takové moje tipy na to, co si zabalit do Asie na měsíc, protože třeba někomu z vás přijdou vhod .)


Nejdřív si odpovězte na následující otázky

Tenhle článek není univerzální. Myslím si, že kufr na měsíc nebo tři může být podobně veliký, protože člověk potřebuje zhruba ty samé věci, ale je určitě rozdíl, do jaké země jedete nebo co tam budete dělat.


  • Do jaké země a v jakém ročním období tam jedete?

Zjistěte si dopředu, jaké počasí vás v zemi čeká. Pokud bude období dešťů, bude se vám hodit pláštěnka, víc ponožek nebo třeba tenisky navíc. Pokud naopak jedete v období, kdy na obloze nenajdete ani mráček, bude vám na cestu stačit míň věcí.


  • Má země nějaké náboženské odlišnosti?

Zjistěte si, jaké náboženství se v dané zemi vyznává. V Thajsku je například velké procento buddhistů (wikipedie říká, že dokonce 94%), a pokud budete chtít navštěvovat buddhistické chrámy, ženy nemine zahalení ramen a kolenou. Ve chrámech sice za drobný poplatek půjčují něco na zahalení, ale ušetříte čas i peníze, když si s sebou přibalíte dlouhé vzdušné kalhoty, nebo sukni po kolena a šátek. 











  • Co budete na místě dělat?

Chystáte se chodit po horách nebo chcete celou dovolenou strávit na pláži? Pokud se chystáte sportovat, přibalte si do krosny určitě i sportovní oblečení. Jinak bude zkrátka vypadat zavazadlo, pokud budete celou dobu trávit v horách nebo naopak ve městě. 











  • Jaké věci pro vás představují domov?

Pokud jedete pryč na delší dobu, což je pro mě právě měsíc, zabalte si s sebou věci, které pro vás představují domov. Mohou to být věci, se kterými máte spojené pěkné okamžiky nebo které vám slouží k vykonávání nějakých denních rituálů. Pro mě je to třeba diář a zrcadlovka. Obě věci jsou dost velké a těžké, ale přesto je tahám všude, protože se s nimi cítím jako doma. Pro jiného to může být mocca konvička a oblíbená káva, pro dalšího hrnek, do kterého si ráno dělá čaj nebo třeba oblíbené běhací boty. Zkrátka každý to má jinak, ale oblíbenou věc se vyplatí vzít s sebou. 


  • Je něco, co si chcete pořídit nového?

Pokud vám už dosloužily letní sandále, a chcete si pořizovat nové, můžete to směle nechat až do Asie. Na místě určitě seženete lepší a hlavně levnější. Stejně tak to můžete udělat s oblečením nebo s nějakými doplňky. Já to takhle udělala s plavkama, které jsem nekupovala v Česku, ale právě až v Hua Hinu. Bohužel jsme ale špatně odhadli město, kdo by řekl že v Hua Hinu u moře, nebudou mít žádné vkusné plavky... ale to je jiná historie. Stejně tak si s sebou můžete zabalit věci, o kterých víte, že je chcete donosit. U mě za Asii padly právě letní boty, které se po měsíci docela plánovaně rozpadly. 

Pokud jste si odpověděli na všechny otázky, tak už víte, jaké bude v oblasti zhruba počasí, co tam budete dělat, a co si zabalit na cestu. 


Horolezecká výbava nám zabrala půl batohu

Abych teda konečně uvedla náš případ, tak my jsme vyrazili na měsíc do Thajska na přelomu února a března, tedy v jednom z nejteplejších období. Přesný plán cesty jsme neměli, ale věděli jsme, že chceme:

- pracovat a psát bakalářku

- chodit lézt na skály

- já jsem chtěla chodit běhat

- navštívit nějaké buddhistické chrámy


A právě těmto požadavkům jsem upravila seznam toho, co si zabalit. Tak pojďme konečně na to. 

1. Oblečení

Všechno si berte jen jednou. Já měla jedny kalhoty, jednu bundu, jeden rolák a jedny tenisky, ze kterých jsem vyrážela z Brna, protože v únoru bylo ještě chladno. Pak jsem měla jedno tričko a kraťasy na běhání, lezení a obecně na sport. Jednu sukni po kolena, jedny kraťasy do města, jedno tílko, jedno tričko a jednu košili. Toť vše. Ponožky stačily jedny a hodila se pašmína, kterou si zakryjete spálená ramena nebo na kterou si sednete v parku. Pak taky doporučuju malý šátek do vlasů, který pomůže od horka nebo v případě, žesi nestíháte umýt vlasy .) Samozřejmostí jsou sandále, ale stačí jedny. Hodí se taky malá plátěná taška, která nezabere žádné místo, ale využijete ji při nákupech, na pláži a podobně. Při balení přemýšlejte, aby se jednotlivé kousky oblečení k sobě alespoň trošku hodily, abyste je mohli libovolně kombinovat. Pokud jedete do Asie, tak si berte oblečení raději míň. Na místě vždycky nějaké koupíte, navíc za pár šupů. 


2. Kosmetika

Chápu, že chlapi nepotřebují asi nic, ale většina žen to má prostě nijak. Určitě si vemte dost opalováků (já měla UV 30 a UV 50), a taky krém po opalování. Z lékárničky si určitě vemte základní léky jako ibalgin, který se bude hodit v případě migrény a přibalte i něco na žaludeční problémy. Naopak repelent kupujte až na místě, nejsou tak drahé a navíc vám v lékárně pomohou vybrat druh podle toho, kam jedete. Z hlediska prostoru v krosně se mi taky vyplatilo všechno kromě opalováků přelít do malých lahviček. V tigeru jsem si za stovku koupila sadu lahviček s rozprašovačem i bez, a přelila do nich šampón, kondicionér, sprchový gel i deodorant (používám tekutý z dmka), čímž jsem ušetřila spoustu místa. Dobrý tip je taky kokosový olej, který jsem využila na suchou i spálenou kůži. No a z vlastní zkušenosti taky nechte doma žehličku na vlasy a všechna malovátka, která jsem použila jen jednou, a to spíš aby se neřeklo. Naopak jsem každý den využila čistící ubrousky na pleť, kterou jsem měla nejspíš kvůli horku děsnou. 


3. Elektronika

V Asii jsme chtěli pracovat, proto jsem si s sebou brala počítač včetně myši, sluchátek a nabíječky. Pak samozřejmě mobil s nabíječkou a oblíbila jsem si taky čtečku Kindle, která je malá a skladná, a na cestách mi plně nahrazuje knihy. Brali jsme si s sebou taky takovou tu rozdvojku, která se strká do asijkých zásuvek, aby byly kompatibilní pro evropskou elektroniku, ale nevyužili jsme ji. Tahala jsem s sebou taky zrcadlovku včetně nabíječky, takže elektroniky jsem měla opravdu hodně, ale využila jsem ji všechnu. 


4. Horolezecké věci

Do batohu se musel vejít sedák, helma, železo, mágo a lezečky. Co bylo zbytečné, byla přilba, aspoň pro nás. To je ale popisuju v lezeckém článku.





















Jaké zavazadlo na cestu?

Pokud můžete, sbalte se do příručního zavazadla. Nebudete trnout strachy, že vám ho ztratí, a ušetříte čas při jeho odbavení a taky vyzvednutí. Pokud vás v Asii čekají přelety, tak taky ušetříte za doplácení zavazadla navíc, prostě samé plusy. Já si na další cestu určitě koupím tuhle 40 litrovou krosnu Farpoint od Osprey, která je vychytaná do posledních detailů (není to reklama, fakt ne). Má spoustu úložných kapes, perfektní tvar a můžete ji nosit jak na zádech, tak v ruce -má na to speciální popruhy.

Místo toho jsem ale jela s mou 45 litrovou krosnou (která se dá nafouknout na 50 l) Crossroad Force, kterou normálně nosím do hor a posloužila taky dobře. Kdybychom nebrali věci na lezení a počítač, tak bych se úplně v klidu sbalila na měsíc do 40 litrů a ještě by mi zbylo místo.


V batohu si věci přehledně rozdělujte do vaků

​Na závěr pro vás mám jeden tip, který mi moc pomohl. Podle mě není nic horšího než jedna velká krosna, kde máte poházené oblečení, kabely, boty nebo kosmetiku. Když pak chcete něco najít nebo se rychle sbalit, můžete se zbláznit. Proto si všechno dávejte zvlášť. Existuje hromada vaků, do vyhledávače stačí zadat #travel organizer nebo #luggage organizer. Pokud ale nechcete utrácet, bohatě vám postačí to, co najdete doma. Já použila na oblečení starý vak na cvičky ze třetí třídy (jo, fakt), a na nejrůznější kabely potom obal na ferratový set. A stačilo to parádně. 


A to je všechno. Doporučuji si věci nejdřív vyskládat na podlahu a u každé věci se zeptat, jestli ji skutečně potřebujete. Pak se určitě vlezete do příručního zavazadla nebo možná i do menšího. Tak pohodové balení a šťastnou cestu ať už jedete kamkoliv! Vaše Anička