Azorské ostrovy: Místo, které stále ještě patří přírodě

Azorské ostrovy: Místo, které stále ještě patří přírodě



Vítejte na Azorech, ostrově kde najdete víc krav, než lidí. Že si dělám srandu? Ale vůbec ne, uvidíte sami. Nápad vyrazit na Azory nebyl z mé hlavy, ale pocházel od mé milé Lau. Ta se totiž na začátku tohoto roku vydala za studiem do Lisabonu a já do Granady. A ještě než jsme se tam vůbec rozjely, už jsme přemýšlely, kam v průběhu studií společně vyrazit. "Ani, já bych chtěla jet na Azory pozorovat velryby," řekla mi Lau a následoval výklad toho, kde vůbec ostrovy najdu. No a nebyla bych to já, kdybych hned nadšeně nesouhlasila. A tak jsme si už v lednu podaly ruce a v červnu tohoto roku se na Azorské ostrovy skutečně vydaly. Doprovodila nás ještě Lauřina kamarádka Silva, a tak se z toho vyklubala senzační dámská jízda. A o naší cestě vám zkusím předložit takovou mini reportáž pěkně bod pod bodu. Od tipů za kolik a kde až po samotné zážitky, kterých máme nekonečno. Tak pojďme na to.


Jak jsme si to zařídily my?

Na Azory jsme se vydaly v červnu a letěly se společností Ryan Air z Lisabonu. Z hlediska komfortu není nejideálnější, ale je nejlevnější a navíc do hlavního města ostrova São Miguel Ponty Delgady, létá pravidelná linka. I s cestou jsme na Azorech pobyly 6 dní, celkově jsme tedy měly 5 dní na samotné cestování. Za letenku pak každá z nás zaplatila 2083 korun. Pořídily jsme ji ale celkem draho, pokud letenky kupujete včas, můžete za zpáteční zaplatit jen 20 euro. Doporučuji proto hledat dopředu.

Mezinárodní složení fungovalo skvěle, zleva moje maličkost, Slovenka Laura a její kamarádka z Finska, Silva.

Většinu času jsme na všech vyhlídkách byly samy, a tak to  v našem případě jistila samospoušť.


Jak je to s počasím na Azorech? 

My jsme měly na počasí obrovitánské štěstí, protože nám pršelo jen poslední den, kdy jsme odlétaly. Celkově ale Azory spadají do deštivější a chladnější lokality, takže pozor na to a zvlášť na jaře s sebou raději přibalte svetry a pláštěnku.


Doprava po ostrově?

Nejlepší je půjčit si na celou dobu auto. Ostrov je protkán moderní dálnicí, a tak přejedete od severu na jih pohodlně za 20 minut a od východu k západu pak zhruba za něco přes hodinu. Auto si můžete půjčit na letišti. My jsme si pro tři lidi zvolily ekonomický model Volkswagen Up! a na 5 dní nám v pohodě vystačila jedna plná nádrž, přičemž každá z nás zaplatila sakumprásk    47 euro. Můžete taky zkusit stopování, samy jsme dva stopaře braly, ale v zapadlejších vesnicích si asi na řidiče déle počkáte. A kdo by chtěl spoléhat na autobusy, tak věřte, že mimo hlavní město Pontu Delgadu jsme na silnicích potkaly jen dva. 










Pronájem auta na den bez pojištění stojí asi 30 eur. A nezbyde vám než doufat, že nepotkáte na silnicích žádného šílence.


Na jak dlouho vyrazit?

Pokud vám pro začátek bude stačit hlavní ostrov São Miguel, počítejte s 5 až 7 dny. Jestliže se budete chtít podívat i na zbylé ostrovy rozseté v okolí, vyražte na dýl. Mezi ostrovy létají jak menší letadla, tak plují trajekty. 


Kde se ubytovat?

Doporučuji ubytování přes airbnb. My měli štěstí na dvě moc milé paní, ze kterých se později vyklubal první lesbický sezdaný pár na ostrově .) K dispozici jsme měly kuchyni, kde jsme si připravovaly snídaně a večeře, a taky překrásnou terasu, kde jsme každé ráno snídaly. Takže určitě doporučuji ubytování s terasou.

Jídlo je na Azorech o něco málo dražší než u nás. Dost ušetříte, pokud si budete vařit. 


Je libo punk?

Pokud se na Azory chcete vydat v punkovém stylu, doporučuji ubytování v kempech, případně na tajňačku v přírodě, oficiálně je to ale zakázané. Vařit si můžete třeba na jednom z grilů, které jsou dostupné podél dálnice a budete se mít tak famfárově, jako tihle kluci s hamakou.

Na ostrově najdete plno krásných vyhlídek, tahle se jmenuje Baia de Santa Iria. 


Moje tipy, kam se rozhodně vydat:


1. Lagoa do Fogo: nejúchvatnější jezero na ostrově

Za mě rozhodně nejhezčí jezero na celém ostrově. Tmavě modrá barva jezera se přelévá do světlejšího oceánu, který ohraničují pahorky nádherných hor protkanými turistickými stezkami. Skvělé místo na jednodenní trek kolem jezera, případně koupání u jezera nebo lenošení s knížkou. 

Asi už jste uhádly, že většinu času jsme s holkama strávily focením... 

Měly jsme štěstí na odpoledne bez mráčku, a tím pádem překrásné výhledy.

Pokud se bojíte vln v oceánu, které jsou na Azorech skutečně velké, doporučuji koupání právě u tohohle jezera. Zkusíte ho přeplavat?

Žádná z nás sice ještě nikdy nebyla na Novém Zélandu, ale tohle místo nám ho v něčem připomínalo. 

2. Čajové plantáže Chá Porto Formoso & Chá Gorreana v São Brás

Moje první čajová plantáž v životě, už konečně musím vyrazit do Asie. V první čajovně Chá Porto Formoso na vás bude čekat prohlídka čajovny zdarma i s následnou ochutnávkou čaje, opět zdarma. Neodpustím si krátké marketingové zamyšlení, že to mají fakt dobře vymyšlené, protože si 95 % lidí po prohlídce a ochutnávce zdarma čaj stejně koupili, a to nejeden .)) 

Sazenice černého čaje byly původně dovezeny z Číny, stroje na jeho zpracování pak z Velké Británie a Indie.

V čajovně zpracovávají tři druhy černého čaje (jemný, středně silný a silný), a pak mix všech chutí. 

Průvodkyně mluví jak portugalsky, tak anglicky. Za ní jsou zmíněné stroje na zpracování čaje.

V druhé čajovně Chá Gorreana to už budete mít bez průvodce, určitě si ale sami projděte plantáže, a pak zamiřte do zdejší čajovny. Tam si budete moct (opět zdarma) nabídnout černý i zelený čaj a zakoupit si skvělou ovocnou zmrzlinu a koláče. Taková pohoda na jedno odpoledne.

Jediný zelený čaj, který se pěstuje v Evropě, najdete právě na této plantáži Chá Gorreana. Věděli jste to? 

V čajovně dělají skvělé domácí zmrzliny, vhodné i pro vegany. My vyzkoušely banánovou a ostružinovou a obě byly na jedničku.

3. Termální prameny Caldeiras das Furnas

Je libo smradlavé termální prameny? Teda pardon, vyvěrající vodu s omamnou vůní síry, haha. Turisticky trošku profláklejší místo, ale za návštěvu určitě stojí. A pokud tam bude ještě parkovat ten vozík s ananasovým fresh juicem, tak ho určitě nevynechte .)

Kousek od těchto pramenů najdete jezero Lagoa das Furnas s příjemnou a klidnou atmosférou.

4. Hlavní město ostrova: Ponta Delgada

Na hlavní město jsme si s holkama nechaly až poslední večer a následující dopoledne. Rozhodly jsme se trochu si vyhodit s kopýtka, a tak Lau našla přes aplikaci Happy cow (appka pro vegetariány a vegany) restauraci Rotas. Zkusily jsme tam bez rezervace štěstí a vyplatilo se to, protože se na poslední chvíli uvolnil stůl pro tři. I pro nevegetariány tuhle restuaraci určitě doporučuju, protože jídla byla promyšlená, chuťově vyvážená a interiér restaurace velmi příjemný. Zkrátka pro food blogerku nádhera .) Já jsem si dala polévku dne (čočkovo-zeleninová s kukuřičným chlebem) a neodpustila jsem si cheesecake s dýňovým přelivem a ořechy. Mimochodem nejlepší, co jsem kdy jedla. A ta Pavlova s lesním ovocem, co měla Silva byla taky znamenitá. Jen jsme pak společně prožily cukrový šok .)

Na cheesecake se mi od majitele bohužel nepodařilo získat recept, je prý tajný. Tak se ho pokusím alespoň vyrobit .)

Následující den jsme pak vyrazily do jeskyně Gruta do Carvão, což bych přirovnala k našim Punkevkám, akorát bez lodiček. V hlavním městě ještě doporučuju procházku kolem přístavu, nejlépe s vínem v ruce a západem slunce před sebou.

Pokud se do hlavního města vydáte autem, nebojte se zaparkovat v centru. Obzvlášť k večeru tam není zas tak velký provoz. 

Tip, jak cestovat na Azorech: Řiďte se heslem "Follow the sun". Kde bude slunce, bude nejhezčí světlo, a tím pádem i výhledy. Tak se ho držte.


5. Opuštěný hotel plný vzpomínek 

Pokud máte rádi architekturu, tajemná místa a brownfieldy, tak budete z tohoto místa nadšení. Bývalý hotel u známého jezera Lagoa das Sete Cidades si tady vzala do parády příroda, a ten se tak pomalu stává její součástí. Uvnitř najdete části starého vybavení, nejrůznější nápisy a graffiti. Jen dávejte pozor, ať vám něco nespadne na hlavu .))

Hotel se jmenoval Monte Palace, v překladu "palác na kopci". Jak výstižné, k hotelu vede jen jedna přístupová silnice.

Pětihvězdičkový hotel byl postavanen v 80. letech a do provozu uveden teprve v roce 1989. 

Turismus na Azorech se tehdy ale ještě netěšil takové oblibě, a tak majitelé museli kvůli nedostatku klientů, hotel zavřít už po roce provozu.

Několikapatrový hotel měl 88 pokojů, obrovskou jídelnu s barem a prostorné terasy s výhledem  na okolní les a přilehlé jezero Sete Citades. 
Tak jak z některých domů mám někdy zvláštní pocity nebo cítím strach, tak tady jsem necítila nic. Spíš jen to, že něco, co mohlo být velkolepé, skončilo dřív, než začalo.

Podívejte se taky na další fotky z Azorských ostrovů.

Ve druhém díle o putování na Azorských ostrovech najdete další tipy na místa, co navštívit. Dozvíte se taky, co mě na Azorech zklamalo a jaké jídlo určitě nevynechat. Tak co, jak se vám líbí Azorské ostrovy? .)