Kynuté buchty se švestkami

Kynuté buchty se švestkami



S kynutým těstem jsem se nikdy moc nekamarádila. Vadilo mi, že je nevyzpytatelné a nikdy jsem nevěděla jestli nakyne, nenakyne nebo čím mě překvapí. Pak jsem si ale řekla, že od patnácti, kdy jsem kynuté buchty zkoušela poprvé a moc se nepovedly (překynuté těsto se valilo po lince a dál), už uběhlo dost času, a že teda kynutýmu těstu a těm klasickým babičkovských buchtám dám ještě šanci. Moje babička do nich sice nikdy nedávala vanilkové sójové mléko ani švestkový karamel, ale jinak že se pokusím držet odzkoušených postupů. 

A musím s hrdostí oznámit, že kynuté buchty se švestkami se povedly na výbornou, a to dokonce hned napoprvé! Takže vám garantuju, že pokud jsem to zvládla já, vy to dáte taky, takže směle do toho .) A teď už (jako vždycky) k samotnému receptu.

Kynuté těsto

Klasické kynuté buchty se dělají z hladké nebo polohrubé mouky. Já jsem si namixovala polovinu hladké pšeničné a polovinu špaldové mouky, a buchty byly po upečení krásně vláčné a měkkounké. Mléko jsem použila vanilkové sójové, jednak proto, že ho mám ráda, ale hlavně proto, že jsem ho měla v lednici otevřené. Vy můžete ale použít jakékoliv jiné. Základem mého kynutého těsta je vanilkový cukr (nikoliv vanilínový), kůra z voňavého biocitrónu a rum. Bohužel jsme neměli doma tuzemák, tak posloužil kapitán. Ke kynutému těsta mě ještě napadá, že je potřeba ho nechat kynout na teplém místě. Já ho dávám na lehce nahřátou indukční desku na utěrku, a do hodinky je dvojnásobné. 

No a pokud byste si recept chtěli předělat na veganský, stačí nahradit dva žloutky dvěma lžičkami chia semínek, které necháte nabobtnat a přidáte k těstu. Popisuju to třeba v receptu na bezlepkové lívance. 

Švestkový karamel

Kynuté buchty nejsou tak úplně plněné švestkami, jako spíš švestkovým karamelem. Nechtěla jsem totiž buchty plnit polovinou švestky, a pak kostkou cukru, jak se to dělává, ale chtěla jsem to celé mít tak nějak kompaktnější. A tak vznikl švestkový karamel, který budete mít hotový za 10 minut a jako náplň je úplně snový. A to je vše .)

A jaké kynuté buchty máte nejraději vy? 

20-25 buchet

90 minut + pečení

středně těžké

Ingredience

kynuté těsto:

  • 250 g hladké pšeničné mouky
  • 250 g hladké špaldové mouky    (mají například v Lidlu)
  • 250 ml mléka                         (já použila vanilkové sójové)
  • 30-40 g droždí
  • 60 g vanilkového cukru             
  • 60 g arašídového oleje
  • 2 žloutky
  • 2 lžíce rumu
  • kůra z 1 bio citrónu
  • špetka soli

švestkový karamel:

  • 450-500 g švestek                      (nebo blum)
  • 100 g třtinového                  nebo vanilkového cukru
  • 150 ml vody
  • 2 lžíce rumu
  • 2 lžičky skořice

rumová poleva:

  • 2 lžíce rumu
  • 2 lžíce horké vody
  • 5 lžic mletého třtinového cukru

+ moučkový cukr                               na poprášení buchet


Jaký je postup?

  1. Nejprve si zaděláme kvásek. Do misky nalijeme 100 ml mléka pokojové teploty (ne z lednice), přidáme lžíci cukru a rozdrobíme droží. Necháme stát na teplém místě asi 15 minut, než vzejde kvásek.
  2. Mezitím si do mísy prosejeme obě mouky, přidáme špetku soli a zbylý cukr. Promícháme, uděláme důlek a do něj nalijeme připravený kvásek. Pak přidáme zbylé mléko pokojové teploty, olej, rum, žloutky i citrónovou kůru. Vypracujeme těsto, poprášíme ho zvrchu moukou, zakryjeme utěrkou a dáme ho na jednu hodinu kynut na teplé místo. 
  3. Zatímco těsto kyne, připravíme si švestkový karamel. Švestky očistíme, nakrájíme na plátky a vložíme do hrnce. Přidáme cukr, skořici, rum, vodu, necháme zkaramelizovat a vaříme do rozvaření švestek. Přebytečnou šťávu slijeme (nejlépe pře síto), aby nám zůstal jen švestkový karamel a necháme vychladnout. Ten by svou strukturou měl připomínat marmeládu. Jen pozor, aby nebyl moc vodnaný (proto slíváme šťávu), jinak by náplň při pečení z buchet vytékala.
  4. Kynuté těsto propracujeme rukama a rozválíme na asi 1 cm široký plát. Krájíme na stejně velké pláty o velikosti asi 5x5 cm. Do každého čverce dáme jednu až dvě lžičky karamelu, podobně jako zavinovačku spojíme protilehlé konce k sobě a zabalíme. Každou buchtu omastíme ze všech stran arašídovým olejem, aby se při pečení k sobě nepřilepily. Buchty klademe do vymazaného pekáčku spojem dolů těsně vedle sebe a necháme je ještě 15 minut nakynout.
  5. Troubu si rozehřejeme na 180-200 stupňů a buchty pečeme 15 minut. Pak snížíme teplotu na 150-170 stupňů a dopečeme 10 minut. Ihned po vytažení z trouby potíráme kynuté buchty se švestkami rumovou polevou. Nejlepší jsou ještě teplé .)