Tři nápady, jak zlepšit svět

Tři nápady, jak zlepšit světO tom, že bych vám chtěla předat tuhle myšlenku, přemýšlím už skoro rok. Poprvé mě napadla loni v dubnu. Vzpomínám si, že jsem byla na skok u nás doma na kopci a šla na procházku se psem. Bylo to krátce po tom, co jsem se vrátila z Thajska a přestože byl duben, na Moravě neskutečně fučelo a mrzlo. Pamatujete na to?

V Thajsku jsem si za měsíc cestování všimla jedné věci - hromady odpadků. Kdo navštívil Asii, tak mi dá asi za pravdu, že Asiaté zkrátka s odpady moc pracovat neumí. Jak říká Kája - "dříve byli zvyklí si rýži naložit na kus bambusového listu, a ten po jídle zahodit za sebe". Bambusové listy zmizely, a místo nich se objevily hromady plastů. Plastové misky, sáčky a kelímky. Asiaté do nich dávají téměř každé jídlo a pak je - obrazně řečeno - zahazují za sebe. Tak jako na to byli zvyklí dříve. 

V Asii jsem proto začala více přemýšlet nad tím, kolik odpadu - my lidé - produkujeme a kam tím směřujeme. No kam... to vím jistě, na enviru nám to celkem jasně vtloukali tři roky do hlavy a já měla po předmětu lokální environmentální problémy regulérní depresi. 

Vrátím se ale v myšlenkách zpět na dubnovou procházku. Tehdy jsem si všimla, že ani Česko na tom není s odpady o moc lépe. Ač pocházím z krásné a čisté vesnice, po cestě do lesa jsem tehdy na té dubnové procházce zahlédla mnoho odpadků. A v souvislosti s tím vám povím, jak chci zlepšit svět. Zasmějte se mi, nebo to zkuste se mnou. 

Moje nápady, jak zlepšit svět okolo nás 


Jedním z největších problémů jsou dnes plasty. Víte, že jich je v oceánu tolik, že dokonce vytvořily velký vír, který pluje v Atlantickém oceánu? Říká se mu osmý světadíl. Je to smutné. Proto bych chtěla podniknout několik malých krůčků, abych svoji ekologickou stopu snížila.


1. Snaha eliminovat plastové sáčky 


Jako první věci jsem si začala všímat toho, kolik plastových sáčků týdně přinesu domů. Nepočítám plastové obaly, ve kterých jsou uchované potraviny, ale jen sáčky. Počítejte se mnou. Jdete do obchodu a koupíte si banány, zázvor, mandarinky a rajčata. Jasně - zázvor a banány necháte jen tak, ale na kilo rajčat a mandarinek už sáček potřebujete. Aby se to prodavači dobře vážilo. Takže číslo 2. Pak si koupíte housky a malý chleba a protože máte zrovna #cheatday, koupíte si i koblížek. Tak a jsme na 5 sáčcích za jeden nákup. To je docela dost, co říkáte?

Už loni na Hit hitu mě zaujaly sáčky Frusack. Jsou vyrobené z polymléčné kyseliny a jsou plně kompostovatelné. Cena je trošku dražší, ale zase jsou krásné a designové. A tak jsem si na MDŽ udělala radost a už tři týdny s nimi dělám parádu. A víte co, zatím mi je žádný prodavač nepochválil. Tak já budu čekat :)2. Znáte plogging?


Myšlenkami se vrátím ještě jednou na onu dubnovou procházku. Další věcí, kterou jsem si uvědomila cestou do lesa byla, kolik odpadků je všude v přírodě i v Česku - nejen v Thajsku. Proto se budu snažit o jednu věc. Na výlet do přírody si budu brávat pytlík, do kterého budu sbírat odpadky.

Ve Švédsku jsou dokonce dál. Z této poměrně jednoduché a rutinní činnosti tam v roce 2016 udělali nový sport. Jmenuje se, jak už asi tušíte plogging a ve zkratce jde o spojení běhání a sbírání odpadků v přírodě. Já tomu teda plogging říkat asi nebudu, díky, ale přesto si myslím, že budu spokojená já i planeta. Vynasnažím se. 


3. Bezobalové obchody, už klasika


Poslední věc, o kterou se v souvislosti s plasty snažím, je nakupovat bez obalu. Nežiju nijak zero waste life, to ani v nejmenším, ale když je možnost, ráda si ve zdravé výživě nakoupím semínka, luštěniny nebo třeba ovesné vločky do vlastních sáčků nebo papírových pytlíků, které dále využiju. Nejenže to šetří přírodu, ale je to taky levnější. 

Jak ještě na zelenou planetu:


  • Snažím se nakupovat lokálně a všímám si země původu. Nechci kupovat základní potraviny, které za mnou putovaly přes celý svět.
  • Snažím se jíst maso v rozumném množství. 
  • Používám ekologické úklidové prostředky, případně si je vyrábím.Napadají vás nějaké další tipy, jak přispět k zelenější planetě? :)